!!به آسانی خرید و فروش کنید!! ضایعات آنلاین مرجع خرید و فروش ضایعات

تاریخچه ضایعات در ایران

با پشرفت کشورها و صنعتی شدن آنها به طبع تولید ضایعات در آنها افزایش می یابد در نتیجه تاریخچه ضایعات هر کشور به نوعی  به سابقه صنعتی شدن آن کشور برمیگردد. همچنین با افزایش ضایعات بشر همواره دنبال راهی برای بازیافت آنها بوده است.

از طرفی مشکلات اقتصادی، کمبود منابع و تحریم ها کشور را به سمت جمع آوری ضایعات و بازیافت و بازگرداندن آنها به چرخه صنعت سوق میدهد.

تاریخچه ضایعات در ایران

بازیافت در ایران قدمتی طولانی دارد. از چند هزار سال پیش مردم وقتی قطعات فلزی آنها میشکست با ذوب کردن آنها از آنها قطعات جدید میساختند. در جنگ جهانی اول و دوم مردم با جمع آوری کاغذ و فلزات با اقتصاد کشور کمک میکردند.

 

تاریخچه ضایعات در ایران

 

اولین کارخانه بازیافت کاغذ در ایران در سال ۱۳۱۳ در کرج تاسیس گردید. بعد از آن در سال ۱۳۳۵ کارخانه مقواسازی شرق تهران تاسیس شد. پس از آن سومین کارخانه در سال ۱۳۳۶ در کهریزک تاسیس شد.

وضعیت ضایعات ایران در مقایسه با کشورهای غربی

حدود ۴۰ درصد از پسماندهای خانگی را پسماندهای خشک تشکیل میدهد که حدود یک سوم آن قابل بازیافت است. ولی متاسفانه با عدم فرهنگ سازی صحیح این امر صورت نمیگیرد. این درحالی است که در کشورهای غربی به دلیل افزایش قیمت نفت کشورها از سال ۱۹۷۰ قوانینی مبنی بر اجباری شدن جمع آوری ضایعات وضع شد. و به مساله بازیافت ضایعات توجه ویژه ای داشتند. در حال حاضر کشورهای سویس، هلند، دانمارک و آلمان از پیشگامان بازیافت در جهان هستند. در این کشورها میزان بازیافت بالای ۹۰ درصد است.

 

به عنوان مثال وضعیت ضایعات در سه زمینه را با هم بررسی میکنیم:

ضایعات آهن

میزان تولید ضایعات آهن در کشور طی سالهای گذشته از۱٫۵ تا ۲٫۵ میلیون تن متغیر است. اما نیاز کشور براساس چشم انداز ۱۴۰۴ حدود ۶ میلیون تن میباشد. و نیاز کنونی کارخانجات کشور حدود ۵ میلیون تن در سال است. این درحالی است که میانگین کنونی تولید ضایعات چیزی حدود ۲ میلیون  تن در سال است به این معناست که برای تامین نیازهای کارخانه‌ ها و نیز تحقق سند چشم‌ انداز باید حدود سه برابر رقم فعلی، آهن قراضه تولید کنیم.

 ضایعات کاغذ

در حالی که میزان تولید کاغذ و مقوا در سال ۹۴ حدود ۷۰۰ هزار تن بود و ایران وارد کننده کاغذ بسته بندی بود. این آمار در حال حاضر به یک میلیون و دویست هزار تن رسیده است. این میزان میتواند تا حدود دو میلیون تن افزایش یابد. این درحالی است که به علت گرانی مواد اولیه تعدادی از واحد های تولید کارتن در حال تعطیلی هستند. با توجه به اینکه جنگل کاری نداریم، تامین آخال (به عنوان مواد اولیه تولید کارتن) منوط به جمع آوری کارتن داخلی است.

البته وضعیت دوسال اخیر معیار خوبی برای سنجش بازار کاغذ و مقوا در کشور نیست. چرا که از یک طرف شرایط کرونا وضعیت جمع آوری کاغذ ضایعاتی را کاهش داده از طرف دیگر مصرف کاغذ افزایش یافته است.

ضایعات پلاستیک

طبق آمار سازمان محیط زیست در سطح جهان روزانه حدود ۳۲ میلیارد تن زباله پلاستیکی تولید میشود. در واقع در هر دقیقه یک میلیون ضایعات پلاستیک وارد چرخه محیط زیست جهان میشود. در این میان ایران رکورد دار تولید ضایعات میباشد. یعنی هر ایرانی ۳ برابر مردم جهان پلاستیک مصرف میکند. برای آگاهی بیشتر میتوانید به مقاله کسب درآمد با ضایعات پلاستیک که توسط تیم ضایعات آنلاین برای شما آماده شده مراجعه کنید.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با تاریخچه ضایعات در ایران همچنین چالش های موجود در این حوزه آشنا کنیم. برای آگاهی از اخبار ما میتوانید به صفحه ما در اینستاگرام مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
3 آبان 1400
245

رادیاتور آلومینیومی و نحوه جداسازی آلومینیم از آن

مزایای استفاده از آلومینیوم برای ساخت رادیاتور خواص فیزیکی آلومینیوم آن را به یک ماده عالی برای ساخت رادیاتور تبدیل می کند.  ویژگی هایی شامل: ارزان قیمت: استفاده از آلومینیوم بازیافت شده هزینه های تولید را پایین می آورد. قابل بازیافت: از آنجا که آلومینیوم را می توان به راحتی دوباره بکار برد ، آلومینیوم […]

5 خرداد 1400
562

افزایش قیمت جهانی آلومینیوم

قیمت آلومینیوم در بورس فلزات با رشدی ۱٫۶ درصدی به ۳۶ دلار افزایش یافت. در این مقاله از ضایعات آنلاین علاوه‌بر گزارش کاملی از این تغییرات قیمت، به تحلیل بازار این فلز گران‌بها می‌پردازیم.   افزایش قیمت جهانی آلومینیوم به گزارش دنیای معدن به نقل از فلزات آنلاین، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، دیروز […]

26 اردیبهشت 1400
601

اجماع برای عرضه ی سنگ آهن در بورس کالا

عرضه ی سنگ آهن در بورس کالا یکی از مهم ترین اقداماتی است که برای به تعادل رسیدن قیمت در بخش های مختلف صنعت، من جمله محصولات معدنی باید صورت بگیرد. در همین راستا اجماعاتی برای عرضه ی سنگ آهن در بورس کالا صورت گرفته است. پذیرش چندین شرکت معدنی و صنعتی برای عرضه ی […]

آخرین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به سوالات شما پاسخ بده.
👋 سلام ، چطور می توانم کمک کنم?